İstanbul
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
21 Mayıs 2016 Cumartesi 18:33
HDP Çerkesya soykırımını kınadı

HDP'den yapılan açıklamada Çerkesya halklarının "Yok sayılmamak ve eşit olmak" ifadelerinin anlamını en derinden hissettikleri belirtildi. Çünkü bunları talep eden Çerkesya halklarının, 152 yıl önce büyük bir trajedi yaşadıklarını aktaran HDP MYK "21 Mayıs 1864 günü tarihe Çerkes soykırımının simgesi olarak kazındı. Çarlık Rusyası, Kafkasya'nın doğusunda, Dağıstan ve Çeçen-İnguş Bölgesi'nde, kadın, çocuk ayırmaksızın tam bir imha politikası izledi. Çerkesya halkları bu tarifsiz acıyı daima yüreklerinde taşıdılar ve ağıtlarını kuşaktan kuşağa aktardılar.

Sömürgeciliğe karşı bağımsızlık için direnen Çerkesler’den katledilmeyenler vatanlarından sürgün edildi. Çerkesya halkları şimdi dünyanın 40 civarındaki ülkesinde yaşamlarını sürdürüyor. Bugün Çerkeslerin en büyük bölümü Türkiye'de yaşıyor. Anadolu'daki Çerkes nüfusu 5 milyonu aşıyor" dedi.
HDP MYK bu trajediyi yaşamış olan halkların, bugün Türkiye’de ve Ortadoğu’da, Suriye ve Irak’ta yaşananları, o coğrafyadaki Kürt, Arap, Türkmen, Süryani, Ezidi, Hıristiyan ve diğer farklı halkların ve inanç gruplarının gördükleri zulmü çok daha iyi anlayabileceklerini belirterek şöyle devam etti:
"Türkiye’de yaşayan Çerkesya halklarının,

- Çerkes kimliğinin ve kültürünün yaşatılmasının önündeki engellerin ortadan kaldırılması,
- Anadilinde eğitim hakkının uygulanması, üniversitelerde akademik programların açılması,
- Çerkesçe TV ve radyo yayın hakkının sağlanması,
- Çerkes köylerine eski isimlerinin iade edilmesi, çocuklara Çerkes dilinde isimlerin verilebilmesi,
- Çerkesleri hain olarak anlatan veya inkar eden tüm ırkçı ifadelerin ve nefret söyleminin ders kitaplarından ayıklanması haklı talepleri; insan hakları ve demokrasi mücadelesindeki yerleri, bu dönemde geniş bir demokrasi cephesinin gelişmesine de katkı sağlayacaktır.

Bugün Türkler, Kürtler, Aleviler, Çerkesler, Ermeniler, Rumlar, Ezidiler, Süryaniler, Keldaniler, Araplar, Lazlar, Pomaklar, Romanlar hep birlikte demokratik bir ulusu oluşturup, her türlü ‘tek’çiliğe hayır diyerek yeni ve demokratik bir yaşamı inşa edebiliriz.

Çerkesya halklarının sürgün ve soykırımlara rağmen, kendi kimliklerine, dillerine ve kültürlerine sahip çıkmakta gösterdikleri büyük direnci saygıyla takip ediyoruz. 152nci yılında Çerkes soykırımının acısını bir kez daha paylaşıyor ve Çerkes halkının anadili, kültürü ve inancıyla özgür, eşit ve demokratik yaşam mücadelesini mücadelemiz kabul ediyoruz."

ANKA

Son Güncelleme: 21.05.2016 18:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.